اامات ماينينگ

استاد درس مهندسي رايانه من پول کمک هزينه اي دريافت کرده بود تا به آموزش دروس امنيت سايبري بپردازد. او از اين پول براي به روزرساني سيستم هاي قديمي استفاده کرد و چندين رايانه جديد براي آموزش دانشجويان خريد. سپس با پول باقي مانده، دو دستگاه ديگر نيز براي انجام آزمايشات ساخت. از آنجايي که بابيت کوين آشنا شده بودم اما هرگز مباحث فني آن را نمي‌دانستم، اين بهترين فرصت من براي يادگيري اين حوزه بود.

در آن زمان من فقط درباره وجود ارز ديجيتال محبوبي به اسم بيت کوين خبر داشتم. هرچند، تحقيقات من جزييات بسيار بيشتر از آنچه تصور مي‌کردم را برايم مشخص کرد.

ارز ديجيتال چيست؟

1- ارز ديجيتال مفهوم جديدي از ارز است که حول فناوري مدرن رايانه اي شکل گرفته است. تفاوت اين ارز با ارز سنتي که به طور رايج از آن استفاده مي‌کنيم اين است که ارز ديجيتال همانطور که از اسم آن مشخص است به طور ديجيتالي ذخيره مي‌شود. اين اعداد ذخيره شده که به صورت صفر و يک مي‌باشند مقادير انتزاعي هستند که توسط فناوري بلاک چين نظارت مي‌شوند. هدف اوليه فناوري بلاک چين، دستيابي به سيستم مالي غيرمتمرکز بود.

2- از آنجايي که بلاک چين يک نهاد مستقل است و توسط نهاد يا فرد خاص ديگري کنترل نمي‌شود، تراکنش ها از طريق دفترکل عمومي براي عموم قابل مشاهده است.

3- ارزهاي ديجيتال همانند ساير ارزها در کيف پول ذخيره مي‌شود. در خصوص ارزهاي ديجيتال، کيف پول ها برنامه هايي هستند که در شکل هاي مختلفي ارائه مي‌شوند و سطوح مختلفي از امنيت و پشتيباني از ارزهاي ديجيتال و پلتفرم هاي مختلف را امکان پذير مي‌سازند.

اين مقاله ترجمه شده است و مطالب عنوان شده نظر نويسنده است. اين نوشتار توصيه اي براي سرمايه گذاري نيست.

چطور مي‌توان به استخراج ارز ديجيتال پرداخت؟

به طور خلاصه، نرم افزار ماينينگ دستورالعمل هاي لازم را به پردازنده (CPU، کارت گرافيک يااسيک) ارائه مي‌دهد. اين دستورالعمل ها به پردازنده مي‌گويد که مسائل رياضياتي را حل کند. بر اساس تعداد مسائل حل شده، ماينر با ارز ديجيتال پاداش دريافت مي‌کند. در بخش الگوريتم هاي اين مقاله به مسائل فني نيز خواهيم پرداخت.

اين امر به ترکيبي از چند مولفه نياز دارد: سخت افرار، نرم افزار و نگهداري.

سخت افزار

ماينينگ ارز ديجيتال در روزهاي اوليه با استفاده از CPU هاي ضعيف نيز قابل انجام بود. هرچند با رشد شبکه ماينيگ، رقابت نيز افزايش يافت. اين موضوع منجر به افزايش سطح سختي حل مسائل رياضياتي و نياز به توان پردازشي بيشتر و پذيرش و استفاده از کارت گرافيک هاي قدرتمند شد.

امروزه، دستگاه ماينر با اسيک ها بازده بيشتري دارد و سودآورتر است. اسيک ها فقط براي دستيابي به يک هدف طراحي و ساخته شده اند: ماينينگ ارز ديجيتال.

نرم افزار

نرم افزارهاي ماينينگ نظير نايس هش ماينر  دستورالعمل هاي ماينينگ را به پردازنده ارسال مي‌کند.

کيف پول هاي نرم افزاري نظير الکتروم، ارزهاي ديجيتال استخراج شده را ذخيره مي‌کنند.

نگهداري

گرما مسأله اي است که ماينرها بايد در عمليات ماينينگ خود به آن توجه کنند، مخصوصا ماينرهايي که داراي مزارع ماينينگ ارز ديجيتال مي‌باشند. اغلب اوقات از فن ها براي خنک کردن دستگاه ها استفاده مي‌شود. براي ماينرهاي معمولي که داراي مزرعه ماينينگ نمي‌باشند، سيستم هاي خنک کننده به علاوه نرم افزارهاي نظارت بر دماي دستگاه ها براي تثبيت گرماي توليد شده از بار کاري ماينينگ استفاده مي‌شود.

اينترنت با سرعت مناسب نيز عامل کليدي ديگر در ماينينگ است، زيرا نرم افزار ماينينگ بايد بتواند با بلاک چين يا استخر ماينينگ ارتباط برقرار کرده و اطلاعات ضروري را رد و بدل کند تا مقدار پاداش ماينينگ تعيين شود.

نرم افزارهاي ماينينگ

نرم افزارهاي ماينينگ چند وظيفه دارند. اولين وظيفه آنها اتصال به استخر ماينينگ يا بلاک‌ چين است (اين مورد به کاربر بستگي دارد) وظيفه بعدي انتخاب الگوريتم است (اين مورد به نرم افزار ماينينگ بستگي دارد) نرم افزارهاي نظير نايس هش وجود دارند که مي‌توانند به طور پويا و همزمان بين الگوريتم هاي مختلف تغيير وضعيت دهند.

مقايسه ماينينگ انفرادي و استخر ماينينگ

استخر ماينينگ شامل گروهي از ماينرها مي‌باشند که از طريق سرور به يکديگر متصل هستند و با يکديگر استخراج انجام مي‌دهند. ماينرهاي انفرادي نيز وجود دارند که از طريق اتصال مستقيم به شبکه بلاک چين به استخراج مي‌پردازند. هر دو روش داراي مزايا و معايب مخصوص به خود مي‌باشد. با اين حال، ماينينگ انفرادي براي ماينرهاي حرفه اي مي‌باشد که تجربه کافي در زمينه کار با شبکه، مسيريابي يا روتينگ، ديتابيس و ميزباني ساير متغيرها دارند. برخلاف ماينينگ در استخر ماينينگ، در ماينينگ انفرادي پاداش متغير و ناپايدار است.

الگوريتم ها

همانطور که اشاره شد، نرم افزار ماينينگ با الگوريتم هايي کار مي‌کند که وظيفه سنگين تعاملات بين سخت افزار و بلاک چين با استخر ماينينگ را انجام مي‌دهند.

در ادامه به ذکر مثالي مي‌پردازم که خلاصه اي از نحوه کار الگوريتم هاي ماينينگ ارز ديجيتال است.

هش بلاک استخراج شده قبلي = P

بلاک تراکنش = B

تابع هش = H

سطح سختي = D

مرحله 0، P را دريافت کن

مرحله 1، B را بساز يا اصلاح کن

مرحله 2، اگر H عددي بزرگتر از D توليد کرد، پايان کد (بلاک به شبکه اضافه مي‌شود)

مرحله 3، اگر خروجي مرحله 2 اشتباه بود، به مرحله 1 برو

مرحله 0: هش بلاک قبلي را از شبکه دريافت کنيد

مرحله1: فهرستي از تراکنش هاي بالقوه که به آنها بلاک مي‌گويند جمع آوري کنيد. اين فهرست تراکنش ها توسط شبکه همتا به همتاي بيت کوين ارائه مي‌شود.

مرحله 2: هش بلاک تراکنش هاي بالقوه را همراه با عدد تصادفي محاسبه کنيد.

مرحله 3: اگر هش بيشتر از سطح سختي فعلي است، بلاک را استخراج کرده ايد. در غير اين صورت، از مرحله 1 مجددا شروع کنيد. افزايش هر تراکنش به فهرست مرحله 1 و تغيير در عدد تصادفي مرحله 2 بدان معنا است که احتمال دارد معيارهاي مورد نظر در دور بعدي فراهم شوند.

آزمايش واقعي

آزمايش را ابتدا با ايجاد کيف پول بيت کوين و با استفاده از الکتروم شروع کردم. سپس اولين نرم افزار ماينينگ بيت کوين که سرچ گوگل معرفي کرد را انتخاب کردم که اسم آن بيت کوين ماينر بود. سپس لينک آدرس کيف پول را به ماينر دادم تا تمام دريافتي ها و سودها به کيف پول ارسال شود.

بيت کوين ماينر

اگرچه نصب اين برنامه آسان است اما متوجه شدم که اين نرم افزار در سودآوري بسيار ناکارآمد است. ميزان ماينينگ اين برنامه چند هزار ساتوشي در ساعت است. اگر بخواهيم ايماين مقدار را به دلار حساب کنيم، هر روز فقط چند سنت سود به دست مي‌آيد که اين نرم افزار را ناکارآمد مي کند.

نايس هش ماينر

چند روز بعد، به نرم افزار نايس هش ماينر برخوردم. نايس هش ماينر يک نرم افزار ماينينگ است که حاوي فهرستي از الگوريتم هايي مي‌باشد که بر اساس چند عامل مي‌توان بين آنها تغيير وضعيت انجام داد. اين عوامل عبارتند از:

1- تقاضاي خريداران

2- سودآوري از الگوريتم

3- بازده الگوريتم

4- حداقل ميزان دريافت سود مورد نظر کاربر

چندين آزمون و خطا انجام دادم تا توانستم با اين ماينر کار کنم. اما پس از آن، نتيجه بسيار متفاوت بود. ميزان درآمد از 0.01 دلار در ساعت به 0.33 دلار در ساعت افزايش يافت. اين مقدار، افزايش 3330 درصدي را نشان مي‌دهد.

شايد 0.33 دلار به نظر بسيار اندک باشد و از خود بپرسيد چرا انقدر کم؟ آيا به خريد سيستم هاي قدرتمند اشاره نکردم؟ خب حداقل به رابطه بين سطح سختي براي حل مسائل رياضياتي و رقابت موجود اشاره کردم. با افزايش حضور ماينرها، سختي حل مسائل رياضياتي نيز بيشتر مي‌شود. نکته بعدي خود بازار است. از آنجايي که اين نوع ارز، غيرتجاري است، بازار نيز داراي نوسان است. براي مثال اگر مقدار فروش يک ارز ديجيتال بيش از مقدار خريد آن باشد، قيمت آن ارز با کاهش شديدي مواجه مي‌شود. به اين دليل، مخالفان اين حوزه به سرمايه گذاري در اين سيستم مالي، برچسب قمار مي‌زنند زيرا هيچکس نمي‌تواند نتيجه سرمايه گذاري را پيش بيني کند.

کنترل دما

در ابتدا تمايلي به نظارت بر گرماي توليد شده از فرآيند ماينينگ نداشتم و معتقد بودم که پيش فرض تنظيمات کنترل دما بايد مناسب باشد. پس از آنکه استاد درس مهندسي نرم افزار به من گفت متوجه شدم که نرم افزار کنترل دما براي ماينينگ تنظيم نشده است. او هروقت که مي‌توانست دما را کنترل مي‌کرد و هم‌ چنين چرخش فن را در نرم افزار کنترل دما تنظيم کرده بود. پس از اعمال تنظيمات صحيح، آزمايش براي چند ماه روان تر پيش رفت تا اينکه نايس هش ماينر ديگر نمي‌توانست به سرورهاي استخر متصل شود.

مشکل اتصال

نظر من اين است که بخش آموزش دانشگاه متوجه فعاليت ماينينگ من شده و هرگونه اتصال به استخر نايس هش و ساير خدمات آن را مسدود کرده بود. براي اطمينان، وبسايت نايس هش را در مرورگر باز کردم و مطمئن شدم که اين سايت در بلک ليست قرار دارد.

از آنجايي که به ادامه دادن آزمايش مشتاق بودم، يک VPN نصب کردم. اين سرويس رايگان نيز چند هفته اي دوام آورد تا اينکه ديگر نتوانست متصل شود. در اين شرايط، بررسي کردم که آيا ارزش دارد بيش از اين وقت خود را صرف اين آزمايش کنم يا خير. و احساس کردم که بايد ادامه دهم.

در تلاش هايي که براي يافتن VPN رايگان و مطمئن ديگري داشتم تصميم گرفتم که استفاده از اين نوع سرويس را ادامه ندهم. اکثر VPN هاي رايگان، استفاده حجم محدودي در ماه را امکان پذير مي‌سازند. اين حجم محدود براي مقدار حجمي که براي ماينينگ لازم است، کافي نمي‌باشد. هم چنين حذف VPN هاي منقضي شده و نصب VPN هاي جديد نيز شرايط ايده آلي را رقم نمي‌زند. با اين حال، ماينينگ ارز ديجيتال يکي از آزمايش هايي بود که درباره آينده و قابليت هاي فناوري رايانه اي نکات زيادي به من آموخت.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : ماينينگ ,ديجيتال ,افزار ,بلاک ,ماينر ,استفاده ,افزار ماينينگ ,مسائل رياضياتي ,ماينينگ انفرادي ,استخر ماينينگ ,ارزهاي ديجيتال
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فریاد حق...به روزترین سایت مذهبی نرم افزاری سایه بون سردار قاسم سلیمانی وبلاگ شخصی پویا مطلبی Tiffany Rob dAVIS سیم بکسل آنلاین